Da bismo mogli da iskoristimo potencijal kozmetičkih proizvoda, odnosno kombinacija sastojaka koja se u njima nalaze, neophodno je da znamo koji tip kože imamo. Nekada je to očigledno; u drugim slučajevima, naša koža se može menjati zavisno od spoljašnjih, pa i unutrašnjih faktora u organizmu. U nekim slučajevima, različiti delovi lica mogu imati različite probleme – i to je nešto što takođe utiče na tip naše kože.
Prvi korak u formiranju rutine nege je da prepoznate svoj tip kože i njene posebne potrebe, kako biste u skladu sa tim odabrali proizvode koje ćete koristiti.
Prvi korak u formiranju rutine nege je da prepoznate svoj tip kože i njene posebne potrebe, kako biste u skladu sa tim odabrali proizvode koje ćete koristiti.
Postoji nekoliko osnovnih tipova kože:
- Normalna
- Suva
- Masna
- Kombinovana.
Takođe, tip kože može menjati u zavisntosti od godišnjeg doba, uslova okoline, ishrane i hormonskog stanja organizma.
Normalna koža je u prirodnoj ravnoteži. T-zona (čelo, jagodice i nos) može biti pomalo masna, ali je sveukupno izbalansirana i nije ni previše suva, a ni masna. Normalnu kožu karakterišu pore koje se skoro ne vide, dobra cirkulacija, glatka tekstura, ujednačen ten bez nesavršenosti. Normalna koža nije osetljiva.
Suva koža proizvodi manje sebuma nego normalna koža. Kao rezultat nedostatka sebuma, ovom tipu kože nedostaju lipidi kako bi zadržala vlagu i formirala zaštitni omotač protiv uticaja okoline, što dovodi do oštećenja barijere. Znaci da je vaša koža suva: perutanje, grub i flekav izgled, zategnutost, osetljivost na iritacije, crvenilo, gruba tekstura, ispucalost, ljuštenje.
Masna koža luči previše sebuma, a karakterišu je proširene, jasno vidljive pore i prekomeran mastan sjaj. Sklona je komedonima, različitim oblicima akni, i samim tim, upalnim procesima.
Za više detalja o tipu kože, predlažemo da konsultujete vašeg kozmetičara – stručnjaka za zdravlje kože.